Sveiko maisto nauda

Mes visi suprantame sveiko maisto naudą. Tiesiogiai ar netiesiogiai esame susidūrę su sveiku ir nesveiku maistu. Apie tai prirašyta daugybė knygų ir straipsnių,  prikurta reklaminiu klipų ir filmų, tam skirti tinklalapiai, blog‘ai ir pan. Visgi nors teorijos žinome daug, tačiau praktika parodovaisiai_27599, kad dažniau renkamės valgyti nesveiką maistą. Kodėl? Nes bandelė su obuolių džemu yra skaniau už citriną, brokolį ar obuolį. Bent jau man. Be to, bandelė kainuoja pigiau. Ir nors žinome, kad bandelė nepridės nei sveikatos, nei padės numesti svorio, visgi dažniau renkamės bandelę. Manau, kad reikia pradėti keisti mąstymą ir nekelti kartelės pernelyg aukštai. Iš pradžių galbūt vertėtų dėmesį sutelkti ne į bandeles, bet dažniau valgyti daržoves ir vaisius bei gerti vandens. Kai pajusime, kad sveikas maistas teikia energijos ir yra ne mažiau skanus, mums bus lengviau atsisakyti maisto, kuriame gausus cukraus. Taigi, ko mums reikėtų valgyti dažniau?

Citrinų. Vienoje citrinoje yra pakankama vitamino C dienos norma. Nors citrina yra rūgšti, tačiau mūsų organizme ji tampa šarmine, o šarmine aplinka organizmui yra būtina norint turėti sveiką kūną. Puodelis šilto vandens ir pusė išspaustos citrinos. Štai paprasčiausias kelias į sveiką kūną bei  tobulas ginklas prieš peršalimą. Citrinoje gausu ne tik vitamino C, bet ir kalcio. Kalcis stimuliuoja smegenų veiklą, nervines funkcijas bei padeda kontroliuoti kraujo spaudimą. Be to, citrinoje yra daug pektino skaidulų, kurios slopina apetitą. Pamėginkite rytus pradėti nuo puodelio šilto vandens su išspaustos citrinos sultimis ir netrukus pastebėsite teigiamą poveikį jūsų savijautai.

Brokoliai. Viename brokolyje yra daugiau nei 100% vitamino K dienos normos ir beveik 200% vitamino C dienos normos – tai du esminiai kaulų statybos elementai. Kad ir kaip keistai beskambėtų, tačiau šildydami brokolį mikrobangų krosnelėje išsaugome apie 90% brokolio vitamino C, tuo tarpu virtuose ar keptuose brokoliuose yra iki 66% vitamino C.

Na, jeigu jau negalime gyventi be šokolado, tai valgykit tik juodą. Kelios juodos šokolado plytelės gali sumažinti kraujo spaudimą. Kakavoje gausu flavonoidų – antioksidantų mažinančių blogą „LDL“ cholesterolį ir didinančių gerojo „HDL“ cholesterolio išsiskyrimą.

Valgykite daugiau žuvies. Tai puikus Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis, padedantis išvengti širdies ligų, vėžio ir netgi kovoti su polinkiu į depresiją. Šimte gramų žuvies yra maždaug 50% nikotino rūgšties dienos normos. Nikotino rūgštis gali apsaugoti nuo Alzhaimerio ligos bei atminties netekimo. Patarimas: rinkitės laukinę, ne žmogaus išaugintą lašišą. Parduotuvėse pardavinėjamose lašišose yra 16 kartų daugiau polichlorintų bifenilų (PCB).

Graikiniai riešutai. Kodėl būtent graikiniai? Nes būtent juose iš visų riešutų yra daugiausia omega-3 riebalų rūgščių, o tai padeda mažinti cholesterolio kiekį. Suvalgykite bent po pora riešutų desertui. Antioksidantas melatoninas, kurio gausu būtent graikiniuose riešutuose, padeda reguliuoti miegą.

O pabaigai siūlau gerti daugiau vandens ir kuo mažiau alkoholio. Nevenkite sriubų, ypač sveikų, kaip pavyzdžiui dilgėlių sriuba. Žmogaus organizmas be vandens gali išgyventi tik 72 valandas, o be alkoholio galime gyventi visą gyvenimą. Nėra tokio organo, kuriam nepakenktų alkoholis, bet patys didžiausi pasikeitimai vyksta smegenyse. Kartu su krauju spiritas keliauja į smegenis, kur prasideda galvos smegenų žievės irimo procesas. Daugiau apie alkoholio žalą skaitykite čia.